Syn a manžel mě stáli 400 tis. Kč

Sdílej s přáteli

Po rozvodu jsem se odstěhovala do Brna. Syn akorát dokončil střední školu a bylo na čase, aby se osamostatnil. Manžel mohl jít bydlet do bytu, který měl po rodičích a já se těšila na nový život v Brně. Chtěla jsem si koupit nějaký menší byt a k tomu jsem potřebovala peníze z prodeje domu. Teoreticky tedy prodeji domu nic nestálo v cestě. Jenže jak se ukázalo, vše bylo jinak.

Rozhodnutí prodávat přes RK

S manželem jsem se po víc jak půl roce domluvila, že náš dům prodáme přes realitní kancelář. Bylo mi totiž jasné, že já jej z Brna nejsem schopná prodat a exmanžel byl hodně časově zaneprázdněn a taky se mu do toho moc nechtělo. Spojila jsem se s panem Dohnalem a domluvili jsme si schůzku u nás na domě. Přijela jsem z Brna, dům jsem celý uklidila a počkala na manžela, až přijde domů. Pak přišel pan Dohnal. Prošli jsme si celý dům, hodně si povídali a nakonec jsme se dohodli na zprostředkování prodeje. Začali jsme dům nabízet za konečnou cenu 2.990.000Kč.

Bohužel v ten den bylo deštivo a fotky domu z venku a na zahradě byli díky dešti mizerné. Bylo potřeba dům nafotit za lepšího počasí. Dohodli jsme se, že při první prohlídce se dům nafotí znovu.

První prohlídka a první potíže

Pan Dohnal začal nabízet náš dům a začali se ozývat první zájemci. Bylo potřeba domluvit prohlídku. To se ukázalo jako první háček. Manžel se málo kdy vrátil z práce dříve jak v 17:00 hodin a pak většinou zase někam odcházel. Byl k zastižení jen cca 30 minut na domě a pak se vracel za tmy domů. Nakonec se to ale podařilo a s vypětím sil se dohodla první prohlídka.

Od okamžiku, kdy jsem jela do Olomouce a uklidila dům uběhlo 14 dní. Jenže si to asi dovedete představit, jak to vypadá, když v domě žijí dva chlapy :(. Jako problém se ukázal syn. Po tom, co jsem se odstěhovala z domu, se přestěhoval z malého pokojíčku v patře do obýváku v přízemí. Zabral ten největší a nejreprezentativnější pokoj. Dovedete si asi představit, jak to tam vypadalo, a cítilo, když na zemi měl klec s králíkem, vedle toho propocené oblečení z posilovny a všude rozložené věci. A hlavně v hlavě myšlenky na to, co se s ním stane, až se dům prodá. K uklizení ho nic nemotivovalo. Navíc v pokoji, ze kterého se odstěhoval zbyli jeho věci, které nepotřeboval a vypadalo to tam jako skladiště polorozpadlých věcí.

Takže první dojem z interiéru nebyl tak silný, jak se očekávalo. Zájemci samozřejmě ztratili o dům zájem a čekalo se na další.

Druhá a další prohlídky

Opakovalo se to prakticky pořád dokola. Po komplikovaném domluvení prohlídky, byli zájemci odrazeni, když vešli do domu. Pochopili, jaká tam panuje situace. Manžel se sice snažil alespoň vytřít chodby a uklidit nádobí. Jenže syn, který s ním žil v domácnosti mu s tím vůbec nepomohl. Obývací pokoj byl neustále zaneřáděn a nedostatečným větráním také začínal cítit.

Nejhorší prohlídka

Vzhledem k nedostatku manželova času trpěla i zahrada. I když byla malá a její posekání trvalo do 20 minut, tak začala být hodně zarostlá. Ještě horší bylo, že syn měl s otcem špatný vztah a zamykal si před ním pokoj. Takže při prohlídce se lidé ani nedostali do obýváku, protože syn byl mimo domov a při odchodu zamykal obývák, ve kterém žil.

Padlo rozhodnutí snížit cenu.

Jako východisko se zdálo snížit cenu. Snad by velice atraktivní cena mohla překonat nedostatky na domě, které by byli za normálních okolností jednoduše řešitelné. Snížili jsme cenu o 300 tis. To byla sleva 10% a věřili jsme, že se dům prodá. Jenže i tak se dům neprodal. Domlouvat prohlídky bylo stále těžší. Manžel měl v práci sezónu a jezdil přes týden na montáže. Vracel se do Olomouce jen jednou za týden, někdy i za dva. Já pracovala v Brně na směny a dojet na prohlídku bylo také velmi těžké. Takže se stávalo, že někteří zájemci na dům ani nepřišli, protože než se stihla domluvit prohlídka, tak si vybrali jinou nemovitost.

Končíme s prodejem

Dům se nepodařilo od jara do podzimu prodat. Takže jsme se rozhodli, že prodej necháme na příští rok. Možná by pomohlo další snížení ceny, jenže to už se nám zdálo hodně. Když jsem si spočítala, kolik by nám zbylo po zaplacení nákladů spojených s prodejem, nezbylo by mi dostatek peněz na malý byt. Rozhodli jsme se nechat prodej opět na jaro.

Druhé kolo se nekonalo

Na jaře mi bylo jasné, že pokud se něco nezmění, že se bude situace s prodejem domu opakovat. Také vyplynulo na povrch, že nejen synovi, ale i manželovi vyhovovalo, že se dům neprodal. Chtěl si dům nechat pro sebe, aby mohl využívat komfortu domu s garáží, kterou začal používat pro své podnikání. Takže když jsem mu na jaře zavolala, že dáme znovu dům do prodeje, tak mi navrhl že mě vyplatí.

Samozřejmě, že mi nechtěl dát podíl s ceny 3 mil Kč. Tvrdil že dům se neprodal za 2,7 mil., takže mi dá podíl z 2,5 mil. Peníze jsem už ale opravdu potřebovala, tak jsem na to kývla. Protože jsem z historických důvodů vlastnila 2/3 domu tak rozdíl při vyplacení z 3 nebo 2,5 mil byl 333 tis. Přitom stačilo, aby syn a manžel se snažili dům prodat a nebránili tomu.

Závěrem

  • Každé prohlídce věnujte maximální péči. Nikdy dopředu nevíte, zda přichází kupec na Vaši nemovitost. Za 333 tis. a rok života se vyplatí si vzít půl dne volna v práci, dům uklidit a připravit na prohlídku
  • Poslouchejte zkušené makléře, pokud Vám makléř řekne, že je potřeba posekat zahradu, tak ji posekejte. Ví proč to říká.
  • Všichni zainteresovaní se v klidu domluvte a uvědomte si, jaké z toho máte výhody. Pokud si budete házet klacky pod nohy, tak si ubližujete všichni.

Zanechte komentář, jakou máte vy zkušenost s prodejem bytu, či jiné nemovitosti

comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *