Jak jsme přišli o milion korun

Sdílej s přáteli

V roce 2008 jsem se sestrami zdědila dvougenerační dům. Dohodli jsme se, že jej prodáme. Jsme tři a tak jsme nastavili cenu domu na 3 mil. Kč. Pěkně každé jeden milion. Samozřejmě, že se toho hned chytly realitky a začali dům inzerovat. Po nějaké době přišel konečně vážný zájemce. Byl to voják, co se vrátil z mise a měl hotové peníze. Dům vyžadoval trochu oprav a tak chtěl snížit cenu na 2,7 mil. Kč.

Jak to celé probíhalo a proč jsme nakonec přišli o milion korun?

Vázla domluva

Problém byl v domluvě se sestrami. Na všem jsme se jako třetinový majitelé museli dohodnout společně. Jakmile jedna z nás nepřistoupila na změnu, zůstávalo vše při starém. Jenže každá jsme si hájila vlastní zájmy. Jedna moje sestra v té době ještě dům částečně využívala a hlavně měla velké oči. Z její strany nepřicházela sleva v úvahu. Padali i názory typu, já chci svůj milion a vy dvě se podělte o slevu. Takže je Vám jasné, jak to asi dopadlo. Vojákovy jsme slevu nadali a on o barák ztratil zájem.

První zima

Pak už to šlo z kopce. Sem tam někdo přišel na prohlídku, ale vážný zájem nebyl. Přišla zima. V domě se sice trochu temperovalo, ale jen tak, aby to stálo co nejméně peněz. Samozřejmě, že se to projevilo i na stavu domu. Ve sklepech se zvedla vlhkost a v pokojích to trochu zatuchlo. S tím se také ukázalo, že požadovaná cena je nedosažitelná. Tak jsme trochu slevili. Dům se nabízel za 2,9 mil Kč.

Žádná velká akce se neděla. Tak jsme se dohodli, že dům alespoň vyklidíme. Do společné práce se nikomu nechtělo. Nakonec po mnoha domluvách a přemlouvání jsme dům z větší části vyklidili. Zlepšilo se tím klima v obytných místnostech. Postupně zatuchající věci zmizeli a hned se tam lépe dýchalo. Také se ukázala velikost pokojů, parkety na podlaze a podobně.

Přišlo několik zájemců. Vždy to skončilo na penězích a navíc ještě na tom, že zahrada, kterou jsme s domem užívali nám nepatřila. Takže do dvougeneračního domku s dvorkem a bez zahrady se nikdo nehrnul.

Druhá zima

Přes zimu jsme opět alespoň temperovali. Jenže dům chátral dál. Na jaře se ukázalo, že to s tím prodejem nebude asi tak lehké. Dnes už vím, že byla obrovská chyba, že sestra měla na zahrádce stále slepice a dům využívala s jejím synem jako skladiště. Pokud se při vstupu prodíráte krabicemi a ze zahrady vanou kuřince, je možnost, udělat dobrý první dojem tentam.

Samozřejmě, že jsme průběžně dávali soukromou inzerci a na ni reagovali realitky. Takže neustále nějaká realitka náš dům inzerovala. Bylo těžké, abychom se se sestrami potkali dohromady, takže jsme nikomu nic nepodepisovali a realitky inzerovali bez smlouvy za různé ceny. Nakonec jsme jim povolili na 2,5 mil. Kč. I tak se dům neprodal.

Třetí zima

Snaha ušetřit za energie se vymstila. Nevydržel to plynový kotel, který praskl. Tím pádem se dům netemperoval a odnesl to i darling na vodu. Bylo hned jasné, že opravovat to nebudeme. Ani jedna z nás neměla peníze na vyhazování, natož investice do nového kotle a darlingu. Cenu jsme snížili na 2,3 mil. Kč. Ale zájemce pořát nikde. Zhruba před prázdninami přišla dcera s tím, že její spolužák nyní dělá v realitce. Zavolá mu, aby se zeptala co s tím. Domluvili jsme si schůzku přímo na domě.

Verdikt zněl jasně. Dům dovyklidit, vymalovat a cenu nastavit na 2 mil Kč. Inzerovat jen jednou kanceláří, aby nedocházelo ke zmatkům v inzerci a byli v inzerci jen publikovatelné fotky, na kterých nejsou nedostatky. To se nám se sestrami zdálo šílené. Investovat do domu a ještě slevit! Nikdy. Pokud to někdo bude chtít, tak jak dům je. Tedy bez malování, jen vyhodíme překážející věci a sestra zruší slepice. Stejně by je musela zrušit, když se dům prodá. Prostě do domu nikdo investovat nebude. Nakonec jsme se dohodli. Dům šel do inzerce za 2 mil. Kč. Odezva byla díky ceně a zajímavým fotkám docela dobrá, ale reálný zájemce žádný. Většina jich utekla, hned co dům uviděla. Dům prostě nepůsobil dobře.

Stále nám makléř tvrdil, že pokud dům nevymalujeme, budeme přicházet o peníze a dům se neprodá. Se sestrami jsme se stále nebyli schopni domluvit. Někdo nechtěl platit, jiná zase neměla čas na práci a podobně. Raději jsme tedy slevili cenu domu, než abychom na domě něco dělali. Nebyli jsme schopné se domluvit. To bylo snad to nejhorší.

Takže nakonec jsme slevili na 1,75 mil Kč. To už byla cena, která v dané lokalitě a velikostí domu lákala několik zájemců. Všichni ale nakonec odešli. Většinou pro příliš velké investice do rekonstrukce domu.

Situace vypadala zoufale

Makléř svolal poradu, na které jsme byli všichni majitelé a ti co do toho chtěli mluvit. Dostali jsme jasně najevo, že situace je velmi vážná. Existuje jen jeden zájemce, který stále zvažuje koupi. Nechce se mu do toho kvůli nefunkčnímu topení a zimě klepající na okna. Po hodinové diskuzi a domlouvání padl verdikt. Pokud to aktuální zájemce nekoupí, vyjdeme na trh s cenou 1,5 mil. Kč!  Do konce roku musí být dům prodán. Jinak do něj budeme nuceni investovat.

Jsme vysvobozeni

Aktuální zájemce řekl, že pokud mu slevíme 50 tis. na nový kotel, tak dům koupí. Tentokráte slevu poskytujeme a dům prodáváme za 1,7 mil. Kč. Pokud bychom o tři roky dříve kývli na slevu 300 tis. Kč, mohli jsme za dům utržit o milion korun víc a ušetřili jsme si spoustu nervů, hádek a času!

Doporučení na závěr

  • Pokud je vás více majitelů, stanovte si jednoho, který bude zplnomocněn jednat za všechny. Ponese sice větší zodpovědnost, ale pružnost s jakou může reagovat na nabídky z trhu může být rozhodující.
  • Dobře stanovená cena na začátku prodeje znamená prodej za vyšší cenu, než když postupně slevujete. Kdybychom na začátku šli na trh s cenou 2.7mil. Kč. Sleva by nebyla potřeba a měli bychom o milion víc.
  • Uklidit a případně vymalovat nemovitost se nejspíš vyplatí. Jenže my jsme se nebyli schopni domluvit. Kdybychom měli jednoho, co to zařídí a postará se o to, určitě by to pomohlo prodeji.
  • Dnes již vím, že prodat si sám dům v situaci, kdy se nejsme schopni dohodnout, prostě nejde. Potřebovali jsme na to někoho, kdo za nás bude jednat s ostatními.
  • Pokud jste stále přesvědčeni, že si prodáte nemovitost sami a za co nejlepší peníze, může Vám pomoci návod, Jak úspěšně prodat nemovitost ve čtyřech krocích, který vytvořil makléř, který nám dům prodal. Návod je zdarma a je určen všem, kteří si chtějí sami prodat nemovitost.

Zanechte komentář, jakou máte vy zkušenost s prodejem bytu, či jiné nemovitosti

comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *